VII SPRZĄTANIE BRZEGÓW WARTY

OD ŹRÓDEŁ DO UJŚCIA

W sobotę tj. 24. 04.2021r. w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyła się wspaniała akcja zorganizowana przez WOŚiGW Poznań i  muszę zaznaczyć, iż jest to  największa w Europie akcja oczyszczania środowiska wodnego z pozostawionych przez ludzi szkodliwych dla naszego zdrowia odpadów. Tego dnia w całkiem przyjaznej aurze naszej grupy oraz pogody, gdyż nie padał deszcz, wyjechaliśmy do miejsca nad Wartą, gdzie stacjonował punkt Koła PZW z Jaraczewa. Tam otrzymaliśmy rękawice ochronne i worki na śmieci, i podzieliliśmy się grupami stanowiąc dość szeroką tyralierę „szczęśliwych poszukiwaczy śmieci”. Jesteśmy dumni, że i nasze wychowanki (tu grupa IV) wraz z wychowawcami  wzięli udział w tej pozytywnej, proekologicznej akcji ratowania natury. Co prawda byliśmy na jednym z niewielkich odcinków 800 km Warty, ale tego dnia stanowiliśmy mentalną integrację z tysiącami osób, które również poświęcały swój czas i energię w tym samym czasie i w tym samym celu na brzegach Warty.  Przez kilka godzin sprzątaliśmy nabrzeża rzeki i zebraliśmy kilkanaście wielkich worków odpadów/śmieci. Dziewczęta były bardzo zaangażowane i nie szczędziły sił. W nagrodę spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku posilając się upieczonymi kiełbaskami (nawet placek drożdżowy z rabarbarem też tam był;)) oraz herbatką bądź kawką do wyboru.

Zatem dbajmy o naturalne środowisko przyrody, które jest integralną częścią ludzkiego życia, my  stanowimy jego część. Trudny czas pandemii może  jednak pozwolić na  większą refleksję nad sobą i nad naturą  i pozwolić na  obcowanie z Nią.

„Gdy śpię w lesie pod płachtą lub gołym niebem, nie potrzebuję hotelu, łóżka oraz innych tego typu wygód. Ale dzięki temu doświadczam bliskości lasu, oswajam się z ciemnością, podziwiam gwiazdy i korony drzew nade mną. Zaręczam wam, że są to jedne z najcudowniejszych chwil w moim życiu. ”.

(Ryś KulikOdkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii)

M.S