V PRZEGLĄD FORM TEATRALNYCH KAMERALNEGO TEATRZYKU „KURTYNA”

Nadszedł dzień oczekiwany przez nas wszystkich, a mianowicie Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada na dzień 27 marca. Już po raz piąty (z wielkim  podziękowaniem dla inicjatorki tegoż pomysłu, a  nieobecnej już w naszym gronie koleżance Oli G.) w tutejszej placówce celebrujemy to święto i tym razem uczciliśmy je w dniu 23.03.2021r. Jak zwykle wszystkie grupy wychowawcze z wielkim zaangażowaniem wychowawców i wychowanek i w wielkiej tajemnicy (niespodzianka) przygotowały scenariusze i  próby do realizacji swego pomysłu. Tym razem  sceny zostały sfilmowane i przekaz teatralny był oglądany i podziwiany na ekranie. To zadanie przyniosło nam wychowawcom nie lada wyzwanie, gdyż należało nagrany film zmontować, dodać efekty specjalne i podłożyć wybraną muzykę, (ale już wracamy na scenę…..).

Tegoroczny temat to bajki Ezopa, na podstawie  których stworzono scenariusze do wybranych przez grupy przedstawień, te bajki to m.in.: „Żółw i zając”, „Mysi sabat”, „ Mrówka i konik polny”,  „ Bocian i lis”, „ Mysz wiejska, mysz miejska” oraz „Jupiter i żółw”. Pomysłów i miejsca na ciekawą scenografię nie zabrakło, jako że teren tut. placówki sprzyja takim urokliwym miejscom. Zaproszone z grona naszych pracowników jury decydowało o najlepszym przedstawieniu, a z kolei widzowie oddali głos wybierając film, który ich okiem najbardziej im się podobał. Uhonorowano grupę IV ku ich wielkiej radości i nieskrywanej satysfakcji. Wyjątkowo w tym roku obie  nagrody zostały przyznane  właśnie grupie IV, ale pozostałe grupy również nagrodzono dyplomami w poszczególnych  kategoriach. Towarzyszących emocji i radości tego wieczoru było sporo.

Niemniej jednak wieczór był nadal pełen niespodzianek, gdyż na bis występowały wychowanki z kola tanecznego, które  choreografią zachwyciły publiczność, niewątpliwie uświetniły ten wieczór. Nie mało przyjemnych i estetycznych wrażeń dostarczyły wychowanki z chóru   oraz nasze solistki Samanta, Julka i „nowoodkryta” Ania.  Gra na instrumentach też pasjonuje nasze wychowanki, co zauważyć można było i podczas tego wieczoru, w którym Oliwka W. pięknie zaprezentowała  utwór „Zuzia lalka nieduża” wygrywając go  na keyboardzie. Dziewczęta występujące poza konkursem również otrzymały dyplomy jako nagrodę za udział. Wszystkie grupy wychowawcze za wykonany nakład czasu
i pracy otrzymały nagrody w postaci słodyczy dla naszych podopiecznych.

Wieńcząc całość imprezy grupa teatralna wystąpiła na deskach naszej skromnej sceny
z zapowiedzią teatralną na przyszły rok, a mianowicie w utworze Hanny Niewiadomskiej „Stonka w japonkach”. W ten sposób podsumowujemy spotkanie i zachęcamy do pomysłów na scenariusz, na podstawie  wierszy tejże współczesnej  autorki.

A zatem, do zobaczenia w przyszłym roku!

M.S