MOW w Cerekwicy Nowej

Wycieczka profilaktyczno-edukacyjna w Karkonosze.
11-13.11.2011

W piątek - 11 listopada, wychowanki wraz z opiekunami, wyruszyły na trzydniową wycieczkę profilaktyczno-edukacyjną w Karkonosze.
Dzięki bogatemu programowi wycieczki oraz sprzyjającym warunkom pogodowym, mogły podziwiać piękno ojczystego kraju i przekonać się, iż turystyka to zdrowy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Przygodę z Karkonoszami dziewczęta rozpoczęły od relaksu w Parku Wodnym Tropikana w Hotelu Gołębiewski, położonym na wysokości około 800 m. n.p.m u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. W trakcie trzygodzinnego pobytu, mogły skorzystać z kompleksu basenów, saun, jacuzzi i zjeżdżalni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również siłownia oraz grota śnieżna.

Po aktywnym wypoczynku wychowanki wraz z opiekunami, zakwaterowały się w położonym w zacisznej Dolinie Czerwienia, ośrodku Markus w Przesiece, gdzie z tarasów mogły podziwiać piękny widok na pasmo Karkonoszy. Po obiedzie i krótkim odpoczynku wyruszyły na spacer, by zobaczyć główną atrakcję Przesieki - Wodospad Podgórnej (547 m. n.p.m.). Wodospad ten przebija się przez skalny wąwóz i ma potrójny spad wody o wysokości dziesięciu metrów. Jest on punktem węzłowym dla podgórskich szlaków turystycznych. Pod wodospadem znajduje się mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel.
Następnego dnia, tuż po śniadaniu wychowanki wyruszyły, by zdobyć Królową Karkonoszy - Śnieżkę, co okazało się nie lada wyzwaniem. Wielu wrażeń dostarczył wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, a później piesza wędrówka. Na szczycie zwiedziły barokową kaplicę pod wezwaniem św. Wawrzyńca - patrona przewodników z XVII wieku, zobaczyły obserwatorium meteorologiczne oraz mogły podziwiać roztaczające się wokół przepiękne widoki. Bardzo zmęczone, ale jednocześnie zadowolone z osiągniętego przez siebie celu, ruszyły w drogę powrotną, odwiedzając zbudowany na przełomie XII i XIII w. i pochodzący z południowej Norwegii kościółek Wang i znajdujący się nieopodal kościoła cmentarz, na którym pochowano wiele ofiar Karkonoszy. Z ciekawą historią kościoła zapoznał dziewczęta pan przewodnik. Niewątpliwą atrakcją okazał się popołudniowy wyjazd na łyżwy. Wychowanki mogły sprawdzić swoje umiejętności podczas jazdy na całorocznym lodowisku syntetycznym w Karpaczu. Doskonałym dopełnieniem wycieczki była niedzielna przygoda w ośrodku sportów ekstremalnych - Szkole Górskiej "Quasar" na Kruczych Skałach. Pod czujnym okiem instruktorów dziewczęta mogły zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Ostatnią atrakcją wycieczki była piesza wędrówka do najwyższego wodospadu w Sudetach - Wodospadu Kamieńczyk, znajdującego się w zimowej stolicy Karkonoszy czyli Szklarskiej Porębie. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. i spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia z zakresu profilaktyki antyalkoholowej. Dziewczęta aktywnie uczestniczyły w wieczornych spotkaniach, których celem była między innymi edukacja młodzieży w zakresie przekonań dotyczących picia alkoholu oraz przygotowanie do dokonywania świadomych wyborów dotyczących własnego zdrowia.
Wychowanki wracały do Ośrodka z uśmiechem na twarzy i wieloma wrażeniami, których z pewnością nie zapomną.

M. P.